قالب وبلاگ قالب وبلاگ
اقدام پژوهی...

اقدام پژوهی...
 

السلام عليک يا شهر الله الاکبر و يا عيد اوليائه
 
نوشته شده در تاريخ شنبه چهاردهم اسفند ۱۳۸۹ توسط روابط عمومی مرکز تحقیقات

·   چگونه توانستم مهارت هاي يادگيري بخش بيان را با الگوهاي تدريس دردانش آموزان افزايش دهم؟

·        صغري احمدزاده /دخترانه ی باقرالعلوم(ع)ناحیه ی چهار

 بیان مسئله

دبیرستان باقرالعلوم (ع) یکی از دبیرستانهای دخترانه ی ناحیه ی چهار استان قم است، که در مرکز شهر واقع شده است. دارای 12 کلاس درس و 405 دانش‌آموزدر رشته های مختلف است. چند نفر از دانش‌آموزان هر کلاس ازاتباع مختلف چون (افغانی- عرب- پاکستانی) هستند. درس آرایه های ادبی با یک جلسه تدریس در هفته، در ابتدای شروع درسِ بیان که در برگیرنده‌ي مفاهیم و موضوعات بسیار پیچیده و عمیقی است که یادگیری آن برای فراگیران این رشته از اهمیت خاصی برخوردار است. اما متأسفانه با توجه به محتوای مهم آن و مرتبط بودن بخش بیان (بلاغت و فصاحت) با رشته‌ي تخصصی فراگیران ، علی رغم تلاش دبیران و دانش‌آموزان و جمع بندی آنها به این نتیجه رسیدم که اکثر دانش‌آموزان آنگونه که باید مفاهیم و نکات درس را درک نمی‌کنند. برای من این سوال مطرح بود، که چرا با توجه به تلاش فراوان خود و دانش‌آموزان و ارزشیابی‌های مستمر، نتیجه مطلوب دریافت نمی‌شود؟ عدم توانایی دانش‌آموزان در یادگیری بخش «بیان» چیست؟ و چرا گاهی اوقات در حین تدریس نیز آنها درس را نمی‌فهمند؟ و برای حل این مسئله که «چگونه مي‌توان با توجه به الگوهاي فعال تدريس مهارت‌هاي يادگيري دانش‌آموزان را در درس بيان افزايش داد؟» و چگونه می‌توانم با به کارگیری شیوه‌اي مناسب، این مشکل را برطرف سازم؟

جمع آوری اطلاعات از وضعیت موجود «شواهد 1»

جهت حل این مسأله در راستای هدف اقدام پژوهی با آغاز سال تحصيلي و بررسي نظرات و پاسخ دانش‌آموزان به سئوالات مطرح شده و تحقيق از دبيرانِ دو سال گذشته ي آنان و مشاهده‌ي دقيق برگه هاي امتحاني و ارزشيابي هاي مستمر از نمرات تمامي دانش‌آموزان و فعاليت هاي کلاسي و مشاهده حالات کيفي به جمع آوری اطلاعات از وضعیت موجود پرداختم. بدین منظور اطلاعات جمع آوری شده به عنوان منابع اساسی با چهار روش

 (پرسش نامه –مطالعه-مصاحبه-مشاهده) برای شناسایی راه حل ها مورد استفاده قرار گرفت و نظریات آنها هر یک در زمینه وجود این مشکل و علل ایجاد آن به طور جداگانه جمع آوری گردیدواقعیت‌ها و شواهد موجود به ترتیب اولویت طبقه بندی گردید.

ارائه راه حل هاي پيشنهادي

به طور کلی پس از جمع آوري فرم‌هاي نظرسنجي و تجزيه و تحليل آنها و همچنين نتايج مطالعه و تحقيقات انجام شده و جمع‌بندي واقعت های موجود، موارد متعددی پيشنهاد گرديد که در این مجال به چند مورد بسنده می گردد. 1- آشنا نمودن دانش‌آموزان با تاريخچه ی علم بيان و کلام بليغ و فصيح امام بلاغت، حضرت علي (ع) در نهج البلاغه در قالب جملات کوتاه و جذّاب جهت ایجاد انگیزه. 2- تدريس بر اساس الگوي دريافت مفهوم در آرايه هاي ادبي. 3- پرورش قوه تخيُّل.  4- معرفي گروه و سرگروههاي برتر درسي با مديريت دبيرستان و اداره کلاس به شيوه دانش‌آموزمحوري. 5- تدريس به شيوه ی مشارکتي (سينر ژ گوژي). 6- اشاعه‌ی فرهنگ تلاش و پشتکار در فراگيران. 7- سوق دادن دانش پژوهان به تکاليف مکمل درسي در جهت توانايي حلّ تمرينات و يادگيري بهتر معاني و مفاهيم. 8- ساخت CD آموزشي با به کارگيري شيوه هاي فعّال تدريس با ارائه شيوه هاي جذّاب تدريس در برنامه molti media همراه صداگذاري و تصاوير نمادين (کاربا نمونه درس هاي سالهاي گذشته) و... راه حل‌هایی بودند که جهت رفع این مشکل ارائه دادند.

در مجموع راه حل هاي انتخاب شده، به دلیل اعتباریابی و انگیزشی بودن و قابل اجرا بودن و بدیع و به روز بودن با توجه به معضل کلامی نوجوانان... تاحد نسبتاً بالايي مورد تأييد اساتيد فنّ قرار گرفت و الگوی دریافت مفهوم و چندین الگوی دیگر برای اجرا و ارزیابی انتخاب گردید.

اجرای راه حل ها

* اصول و معيارهاي آموزشي آرايه هاي ادبي براساس الگوي دريافت مفهوم: * بيان چگونگي پي بردن به مفهوم تلميح و استعاره در نمونه‌هاي داده شده. * بيان نحوه‌ي تفکر درباره ي مفهوم تلميح و استعاره. * بيان ويژگي‌هاي کلامي که آرايه‌ي استعاره و تلميح دارد. * بحث‌و گفت‌گو درباره‌ي‌فرضيّه‌هاي طرح‌شده درباره‌ي تلميح‌و استعاره. * بحث‌درباره‌ي نحوه‌ي‌انجام‌تمرين‌هاي درس. * و ...

1- اهداف درس را قبل از شروع تدريس برای دانش‌آموزان بیان می کنم؛ مانند: توانايي تشخيص آرايه ي مورد نظر در نمونه‌هاي ارائه شده، توانايي کاربرد آن در نوشته هاي خود، توانايي ساختن فرضيّه درباره ي آرايه ي مورد نظر، توانايي کشف آرايه‌هاي ادبي. 2- ابيات انتخابي را طوري تعیین می نمایم که باعث اشتباه و خطاي دانش‌آموزنشود، يعني ممکن است در ابيات ارائه شده علاوه بر آرايه ي تلميح، آرايه‌ي مراعات نظير و جناس نيز وجود داشته باشد که هنوز نخوانده اند. اين امر سبب مي شود تا دريافت مفهوم استعاره يا تلميح اندکي با مشکل روبه‌رو شود.3- سعي می نمایم حداقل، تعدادي از دانش‌آموزان درباره ي مفهوم تلميح يا استعاره سخن بگويند؛ زيرا بيان شفاهي موجب يادگيري بهتر مفهوم تلميح و استعاره مي‌شود.

توصیف وضع مطلوب یا «شواهد 2»

در اواخر سال 88 ـ1387 تغييراتي در وضعيت درسي دانش‌آموزان حاصل شد، نتيجه ي اين رشد چشمگير، فعاليت هاي انجام شده در ضمن تدريس بود. * دانش آموزان به فلسفه و کارايي علم بيان و ارتباط آن با زیبایی های کلامی قرآن توجه داشتند. مجدداً از افرادی که به نوعی از آنها اطلاعات جمع آوری شده بود نظرخواهی شد و با بررسی نظرات، نتایج آزمون ها و تحلیل از ابزارهای گردآوری اطلاعات، همگی حاکی از افزایش یادگیری در درس «بیان» بودند که علت اساسی آن بهره گیری از این شیوه های جدید و اجرای آن ها در تدریس بود.

  

·   راهکارهای افزایش علاقمندی دانش آموزان اول متوسطه به نگارش و نوشتن در درس زبان فارسی(1)

·        زهرا کبیری /دبیرستان غدیر یک /ناحیه ی 3

 بیان مسئله:

حل مسئله­ای که مطرح می­شود این است، با توجه به محور بودن دانش­آموزان در فعالیت­های کلاس، در راستای این اقدام پژوهی چه راهکارهای عملی را می­توان جهت علاقمند کردن دانش آموزان به نوشتن را ارائه نمود تا ضمن ایجاد زمینه­ی مناسب جهت آموزش نوشتن و افزایش دامنه­ی لغات، زمینه­ی مناسبی برای آموزش مفاهیم ادبی، قصه­ها، پرکردن اوقات فراغت دانش­آموزان، جایگزین کردن تحقیق و پژوهش به جای محفوظات ناقص، ایجاد زمینه­ی لازم برای گسترش فرهنگ مطالعه و تحقیق، و روحیه­ی احترام به پژوهش و نوشتن در دانش­آموزان ایجاد شود.

ارائه اطلاعات (شواهد 1):

موضوع بی­علاقگی دانش­آموزان اول متوسطه کلاس 202 نسبت به نگارش و نوشتن در درس زبان فارسی و همچنین شلوغی و نافرمانی دانش آموزان را مطرح کردم. بحث طولانی شد. هر یک از همکاران نظرات خود را اعلام کردند. یادداشت­های قابل توجهی تهیه کردم. برخی از مطالب شبیه نظرهای دانش­آموزان بود. برخی دیگر پخته­تر و سنجیده­تر. روی هم رفته مطالب جالبی گفته شده بود. به پیشنهاد اقدام پژوه قرار شد یک جلسة مشترک با مدیر مدرسه داشته باشیم. مدیر مدرسه پیشنهاد را قبول کرد و یک جلسه گذاشته شد و موضوع آنجا نیز مطرح شد. با والدین صاحبنظر دانش آموزان و استادان اهل فن هم جلساتی گذاشته شد. پیشنهادهایی جهت فعال کردن دانش آموزان به نگارش ارائه گردید.

راه­حل­های پیشنهادی:

پیاده کردن روش­های متنوع و گوناگون و متناسب با اهداف نگارش و نوشتن در درس زبان فارسی؛ 2- ایجاد انگیزه و علاقه در دانش­آموزان؛ 3-  نصب پوستر­هایی در خصوص نویسندگان و شعرا و انواع گل­های زیبا جهت نوشتن و نگارش در کلاس ؛ 4- خواندن کتاب­های داستانی و خاطراتی از جنگ و انتظار نوجوان در کلاس؛ 5- کشاندن مطالب تدریس به مسائل زندگی روزمره؛ 6- استفاده از نمودار تشویقی و مقایسه دانش آموزان نسبت به امتحانات قبلی و کلاس­های دیگر؛ 7- آشناکردن دانش­آموزان با دستگاه خلقت و چگونگی رسیدن به تعالی و سعادت آنها در زندگی؛

اجرای راه حل ها:

ارائه شیوه های نوین تدریس در درس نگارش و نوشتن و بردن دانش آموزان به گردش علمی، گسترش فرهنگ مطالعه و تحقیق.

در موضوع­های تعیین شده تحقیقات بسیار عالی تهیه شده و تحویل داده شد طی یک ماه بررسی نتایج به اطلاع آنان رسانده شد. هر جلسه مطالبی از کتاب­های مختلف انتخاب می­شد و در کلاس قرائت می­شد. دانش آموزان بسیار علاقه­مند به نوشتن و خاطره­نویسی در درس زبان فارسی شده بودند که بعد از کلاس درس به سراغ دبیران ادبیات کلاس­های دیگر می­رفتند و در خصوص سؤالات کلیدی هر درس و مطالعه و تحقیقی که به آنان داده شده بود.

نسبت به گذشته اطلاعات آنان بسیار بالا رفته بود؛ که نکات بسیار مهم و والایی را نسبت به درس­های آینده هنگام تدریس از خود بروز می­دادند. در مسابقات خاطره­نویسی و مقاله­نویسی مشارکت بالایی داشتند.

ارائه اطلاعات (شواهد 2):

ارزیابی از نگارش و نوشتن در درس زبان­فارسی که براساس معیارهای تعیین شده که در صفحات قبل به آن اشاره شده بود در مقایسه با ارزیابی قبلی بسیار بالا بود. 2- مقایسة حضور دانش­آموزان در فعالیت­های کلاسی نسبت به قبل از اجرای طرح. 3- نظرخواهی از دانش­آموزان و اولیای آنها. 4- نظرخواهی از مدیر و معاونین آموزشگاه با مشاهدة نمرات قبلی و بعدی دانش­آموزان. 5- درست کردن وسایل کمک آموزشی، تهیه جزوات کمک آموزشی، تهیه جزوات و مطالعه و تحقیق. نوشتن متن­های ادبی و مقاله­نویسی در کلاس زبان­فارسی.

  

·   چگونه توانستم خط دانش آموزان سال دوم، رشته ی گرافیک، هنرستان دخترانه فنی و حرفه ای نور را درسال تحصیلی 88- 1387بهبود بخشم.

·        محبوبه آهنی /هنرستان فنی وحرفه ای نور/ناحيه4

 بیان مسأله

در سال تحصیلی 88- 1387 واحدخوش نویسی با تعداد 14 نفر دانش آموزان سال دوم رشته ی گراقیک در  کارگاه گرافیک هنرستان فنی وحرفه ای نوربرگزارگردید.پس از بررسی وارزیابی نمونه کار دانش آموزان ومشاهده ی نحوه ی بکارگیری ابزار وشیوه ی نشستن آنها در هنگام نگارش، به نکات مهمی پی بردم که از عوامل مؤثر در بد خطی آن ها بود .اکنون مسأله وسؤال اساسی این است که با استفاده از چه راهکارهایی می توان در جهت بهبودخط دانش آموزان یادشده، اقدام نمود؟

توصیف وضع موجو د(شواهد1)

در اوایل سال تحصيلی 88-1387 به منظور پی بردن به سطح خط دانش آموزان،با جمع آوری نمونه کار یا دست نوشته های آن ها در طی چند مرحله و مشاهده مکرر ودقیق آن ها در هنگام نگارش وجمع بندی نتایج این بررسی ها،در توصیف وضع موجود،نکات راهبردی وحایز اهمیتی یافت شد که می توان آن ها را به سه دسته مهم عادت های نگارشی (شیوه ی درست نشستن، شیوه ی درست دست گرفتن قلم و میزان فشارمناسب بر قلم)تقسیم بندی نمود، تا از این طریق بهتر و منسجم تر مورد مطالعه وارزیابی قرار گیرد.

راه حل های پيشنهادی

با جمع آوری نتایج حاصل از بررسی وارز یابی نمونه کارها و مشاهده دقیق دانش آموزان در هنگام نگارش و جمع آوری پرسش نامه ها و تجزیه وتحلیل آن ها و بررسی نتایج حاصل از مصاحبه ها ومطالعه ی پزوهش های انجام شده وجمع بندی آن ها ، راه حل هایی پیشنهاد گردید که با توجه به تجربه و شرایط موجود برای تدریس وپس از مشورت با سایر اساتید ودست اندر کاران وبه منظورتحقق بهتر اهداف اقدام پژوهی، راه حل هایی که گاه تلفیقی از دو یا چند راه حل پیشنهادی می باشد انتخاب وارائه گردید:

بیان اهمیت خوش نویسی وآشنایی بیشتر دانش آموزان با کاربرد اصولی قواعد آن؛

شناخت ابزار خوش نویسی وچگونگی بکارگیری درست آن ها توسط دانش آموزان در هنگام نگارش؛

آشنایی با نکات مؤثردربهبودخط دانش آموزان ونظارت بر شیوه ی درست اجرای آن؛

تشویق وترغیب دانش آموزان به امر خوش نویسی.

اجرای راه حل ها

1- نوشتن پدیده ای است که همه ی انسان ها برای انجام کارهای روزانه وبرقراری ارتباط با دیگران به آن نیاز دارند. برای نوشتن کارهای روزانه احتیاج به نوعی خوش نویسی است که خوانا باشد؛ بتوان آن را سریع نوشت تا زمان و وقت کمتری صرف شود؛ از زیبایی نسبی برخوردار باشد؛ بتوان آن را با قلم های معمول امروز مانند خودکار و خود نویس نوشت.  در آموزش خوش نویسی با استفاده از روش تقطیع حرکات و  مشخص کردن مسیر حرکات به فهم بهتر و    جزئی تر اصول وقواعد حروف وکلمات کمک شده است وبا بکارگیری از روش تشبیه  بر حسی وعینی کردن حرکات وشناخت بهتر حروف تأکید شده است.

2- ابزاراصلی هنر خوش نویسی قلم نی، دوات، مرکب، لیقه، کاغذ، زیرمشقی می باشد که مشخصات هر یک با نمایش نحوه ی درست استفاده از آن ها ارائه شده است.

3- ازنکات مؤثردربهبود خط دانش آموزان، روش به دست گرفتن قلم، شیوه ی نشستن در هنگام نوشتن، رعایت فاصله چشم از کاغذ، نور مناسب در هنگام نوشتن، طریقه ی قرار دادن کاغذ در مقابل دید می باشد که بر شیوه ی درست اجرای آن ها نظارت وتأکید شده است.

4- به منظور تشویق وترغیب دانش آموزان به امر خوش نویسی ، برنامه هایی ازجمله بازدید از نمایشگاه ها ومراکز هنری، برپایی نمایشگاه در هنرستان، شرکت دانش آموزان در مسابقات خوش نویسی، استفاده از فضای کارگاه به جای کلاس اجرا شده است ودرجلسات ا ولیاومربیان برای بازدید خانوادگی از نمایشگاه ها ومراکز هنری وتشویق وحمایت خانواده از دانش آموزان در جهت انجام هرچه بهتر فعالیت های هنری توصیه های لازم ارائه شده است.

توصیف وضع مطلوب(شواهد2)

دراین اقدام پژوهی به کمک اجرای راهکارها درجهت رفع عوامل مؤثر در بد خطی ، رعایت شیوه ی درست نشستن توسط دانش آموزان از 4 نفر (وضع موجود) به 12 نفر(وضع مطلوب) ورعایت شیوه ی درست دست گرفتن قلم توسط دانش آموزان از 2 نفر(وضع موجود) به 11 نفر(وضع مطلوب) و رعایت میزان مناسب فشار بر قلم توسط دانش آموزان از 4 نفر(وضع موجود) به 13 نفر(وضع مطلوب) ارتقایافت.

در پایان می توان نتیجه گرفت که رفع عوامل مؤثر در بد خطی، درجهت بهبود خط دانش آموزان غیر قابل انکار بوده وبسیار حایز اهمیت است وبا توانایی دراجرای راهکارهای مناسب می توان خط دانش آموزان را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید.

 

·       یک تجربه موفق و ماندگار در پویا سازی گروه آموزشی زیست شناسی

·        فرزانه شريفي يزدي /دبير و سرگروه زيست شناسي/ ناحيه 4

 بيان مساله :

رئوس مشکلاتي که اقدام پژوه در آغاز کار در گروه آموزشی زیست شناسی ناحیه 4 با آنها مواجه بود عبارت بودند از: عدم اطلاع رساني به موقع به  دبيران از برنامه‌هاي تدارک ديده شده ، کسب پائين ترين امتياز در فرم ارزشيابي سالانه کارشناسي گروه‌هاي آموزشي سازمان درسال تحصیلی 87 – 86، عدم وجود بودجه مشخص براي فعاليت‌هاي گروه ، کافی و  بروز نبودن CDهاو کتب  موجود در گروه، عدم وجود فرم‌هاي مورد نيازو امکانات استفاده از اينترنت در اتاق گروه‌ها و در نتيجه عدم تدوين وبلاگ اختصاصي در جهت تعامل بيشتر با دبيران و اطلاع رساني سريع تر، عدم آگاهی مسئولين از فعاليت دبيران پر تلاش به منظور صدور تقدير نامه کتبي،......

 

ارائه اطلاعات(شواهد يک):

در اين اقدام پژوهي از 4 روش براي گردآوري اطلاعات استفاده شد.

1 – مشاهده 2 -  مصاحبه با کارشناس مسئول گروه های ناحیه4، سرگروه های سنوات قبل و دبیران زیست این ناحیه 3-  تهيه و تدوين پرسش نامه 4 -  اسناد و ارقام

راه حل هاي پيشنهادي  :

الف- راه حل‌هاي مربوط به امور اجرايي از جمله تدوين و ايجاد يک وبلاگ، اطلاع رساني علاوه بر سايت ،با دعوت نامه،‌ تلفن، پيامک و درج در وبلاگ گروه، برگزاري  بازدید های علمي و کارگاه‌هاو ، پيگيري صدور تقدير نامه برای دبیران فعال، و پيگيري برگزاري دوره ضمن خدمت، تدوین مسابقات دبیران و دانش آ موزان،تدوین فرم ها و..... ب - راه حل‌هاي مربوط به تأمين اعتبار مالي مانند مجاب نمودن مسئولین مبنی برضرورت صرف هزینه، جستجوي امکانات و خدمات رايگان، صرف هزینه شخصی و...

اجراي راه حل ها  :

1 - تهیه فرم های مورد نياز2 - ايجاد وبلاگ3 -  اطلاع رساني به شکل همه جانبه4 - مديريت برنامه ريزي الف- برنامه ريزي براي برگزاري جلسات بطور همزمان با کارگاه آموزشي   ب- برنامه ريزي جهت بازديد از مراکز علمي – آموزشي 5- تکميل بانک سؤالات مورد نياز و درخواست دبيران6 – تکميل و گسترش بانک نرم افزاري7 -  گسترش کتب و مجلات کتابخانه 8 - طراحي و تدوين خبر نامه، بروشور و تراکت و پيام تبريک روز معلم9- بهره گيري از خدمات و امکانات رايگان10- طراحي و برگزاري مسابقات دبیران و دانش آموزان11- جلب اعتماد دبيران زيست شناسي نسبت به گروه و ارج نهادن به فعاليت‌هاي آنان 12- پيگيري برگزاري کلاس‌هاي ضمن خدمت13- برگزاري جلسه انتخاب سر گروه براي سال تحصيلي 88-87

ارائه اطلاعات( شواهد 2 )    :

به منظور جمع آوری اطلاعات مورد نیازاز تغییرات ایجاد شده و نتیجه گیری صحیح  از اقدامات انجام یافته از چهارروش استفاده شد:

1- مشاهده2- مصاحبه 3- تهیه پرسش نامه الف)پرسش نامه ویژه کارشناس مسئول گروههای آموزشی ناحیه4 ب-پرسش نامه ویژه نظر سنجی از دبیران ج- پرسش نامه ویژه سرگروه زیست شناسی استان 4- اسناد و ارقام

 

·   چگونه توانستم دانش آموزان پایه اول متوسطه دبیرستان دخترانه ریحانه النبی را به ترک گناهان ترغیب نمایم؟

·        ملیحه حاجی میرزایی/دبیرستان دخترانه ریحانه النبی / ناحیه يک

بیان مساله

دانش آموزان این آموزشگاه ، با وضعیت تحصیلی بسیار خوب به تحصیل مشغولند .اما متأسفانه مشکلات اخلاقی و مذهبی زیادی ازآنان دیده می شد و من همه روزه از دیدن بد حجابی دانش آموزان ، مشکلات اخلاقی ایشان ، عدم رعایت مسائل مذهبی ، عدم استقبال از نماز جماعت ، بی توجهی به مراسم مذهبی، دروغگویی و000 رنج می بردم و به واسطه موضوع تدریسم که درس مهارتهای زندگی است و فضای بازی برای گفتگو ایجاد می نماید، زمانی که با دانش آموزان به بحث می پرداختم مشاهده می کردم که همه آنان بالاتفاق با قضیه دین و ضرورت رعایت مسائل شرعی موافقند اما در عمل مشاهده می کردم رفتارشان خلاف گفتارشان را نشان می دهد0

شواهد1

1. دانش‌آموزان حجاب خود را رعايت نمي‌كردند و پروايي از برخورد با نامحرم نداشتند.

2. استقبال از نماز جماعت بسيار كم و ناچيز بود.

3. دروغگويي براي توجيه كم كاري و نمرات پايين و... وجود داشت و غيبت بين دانش‌آموزان بشدت                                       رايج بود.

4. در موقع صحبت كردن با يكديگر از الفاظ زشت، همچنين شوخي‌هاي نابجا استفاده مي‌كردند.

5. دانش‌آموزان علاقه‌اي به درس دين و زندگي و كلاس‌هاي پرورشي از خود نشان نمي‌دادند.

جمع‌آوري اطلاعات و راه‌حل‌هاي پيشنهادي

در قسمت جمع‌آوري اطلاعات اقدام پژه براي حل مسئله از چهار روش: پرسش‌نامه، مصاحبه، مطالعه و مشاهده درقالب فعالیتهای زیر استفاده كرده است:

برگزاري شوراي دبيران و مشورت با همكاران/ تهيه و ارائه‌ي پرسش‌نامه به دانش‌آموزان./مشورت با افراد متخصص در اين زمينه/ بررسي راه‌كارها ارائه شده و انتخاب بهترين راه/ مطالعه كتب، مجلات، پايان‌نامه‌هاي مرتبط با موضوع و سركشي به سايت‌هاي مختلف/ مشاهده رفتار دانش‌آموزان/ برگزاري جلسات هم‌انديشي

انتخاب و اجراي راه‌حل

1. اجراي طرح اربعين معرفت (با امضاي تعهدنامه مقيد مي‌شوند چهل روز سعي بر ترك گناهان داشته باشند).

2. استفاده از آثار اذكار مختلف در درمان امراض روحي، با استفاده از كتاب پرسش‌هاي شما، پاسخ‌هاي آيت‌الله بهجت(ره)

3. اجراي نمايش مصاحبه با شيطان (نمايشنامه اجرا شده با تلاش خود دانش‌آموزان نوشته شد و از بهترين آثار جمع‌آوري شد).

4. اجراي طرح عرضه اعمال بر پيشوايان و مراقبه نفس (با تهيه دفترچه و ثبت اعمال مثبت و منفي روزانه در آن).

5. اجراي طرح همسو با خوبان (استفاده از الگوهاي ديني و سعي بر متخلق شدن به اخلاق آنها).

6. آشنا نمودن دانش‌آموزان با آثار بهداشتي، اجتماعي و رواني مستحاب و مكروهات

7. مسابقه‌ي ادبي با موضوع برترين نعمت

8. ناديده گرفتن خطاهاي دانش‌آموزان و حذف آنها از دفتر انضباطي در اعياد بزرگ اسلامي وده ها برنامه‌جانبي ديگر

نتايج و شواهد(2)

با استخراج نتايج پرسش‌نامه‌اي كه به دانش‌آموزان داده شد مشاهده شد:

1. صفت سستي در نماز، غيبت، دروغگويي، عدم رعايت حجاب و پروا از نامحرم با كاهش چشمگيري       روبرو شده است و ا كثر دانش‌آموزان به اطلاعات زيادي در مورد گناهان و عواقب آنها دست يافته اند

2. دانش‌آموزان با ظاهري محجبه‌تر از گذشته در آموزشگاه و خارج از آن حضور پيدا مي‌كردند.

3. استقبال دانش‌آموزان از نمازجماعت بيشتر شدو علاقمندي آنان  به كلاس‌هاي پرورشي افزايش يافت.

4. والدين از پيشرفت اخلاقيات فرزندان خود پس از اجراي طرح بسيار راضي بودند.

5. دانش‌آموزان ابراز مي‌كردند كه از اين بسيار خوشحالند و احساس مي‌كنند به خدا نزديك‌تر شده‌اند.

6. خاطرات دانش‌آموزان از زمان ترك گناه که  تحويل اينجانب شد.

 

·       چگونه توانستم دانش آموزان دبیرستان های دخترانه ناحیه(3) (پنج دبیرستان) رادر سال تحصیلی 88/87 به پژوهش سرا علاقمند و آنها را به فعالیت های پژوهشی تشویق نمایم؟

·        منیژه خوش آمدی  /ناحیه 3 آموزش و پرورش استان قم

 بیان مسئله:

اینجانب کارشناس مسئول پژوهش سرای دانش آموزی برقعی(رازی سابق) ناحیه 3 آموزش و پرورش می باشم و با توجه به اینکه دانش آموزان آن چنان که باید به امر تحقیق و پژوهش علاقمندی نشان نمی دهند و فقط تحقیق آنها منوط به پژوهشی است که دبیران بعنوان تکلیف از آنها می خواهند لذا بر آن شدم در زمینه علاقمند سازی دانش آموزان به پژوهش و تحقیق و استفاده از امکانات پژوهش سراها، پژوهشی انجام دهم، اقدام پژوه در اوایل سال تحصیلی با تعداد بسیار کمی از دانش آموزان علاقمند به پژوهش مواجه بود و انگیزه این بود که اولاً: ضمن افزایش تعداد دانش آموزان علاقمند به پژوهش، علایق و عادتهایی را در آنها ایجاد نمایم، ثانیاً:‌با توجه به امکانات طراحی شده در پژوهش سراها، روش ها و طرح های مناسبی را مبنی بر استفاده دانش آموزان از آنها فراهم نمایم، ناگفته نماند از پنج دبیرستان مورد نظر فقط 14 نفر علاقمند بودند.

ارائه اطلاعات مربوط به وضع موجود[شواهد1]:

از ابتدای کار متوجه شدم که دانش آموزان علاقه ای چندان به فعالیت های تحقیقی ندارند( از مجموع 150 نفر دانش آموز دبیرستانهای مورد مطالعه فقط 14 نفر[4نفر فعالیت های پژوهشی و 10 نفر کاردر آزمایشگاه] علاقمند به پژوهش بودند) و دلیل آنرا با پرسش از آنان جویا شدم و اظهار داشتند:

1)حجم بالای درسها اجازه ای برای تحقیق نمی دهد(درگیر بودن دانش آموزان سوم و پیش دانشگاهی با مسائل آموزشی فرصتی برای فعالیت پژوهشی نمی گذارد)

2) عدم تفکرات پژوهشی از جانب مدیران و دبیران مدارس و عدم پیگیری مسئولین محترم آموزش و پرورش از مدارس در زمینه تحقیقات

3) فعالیت های پژوهشی اصولاً زمان دار بوده و در دراز مدت جواب می دهند (لذا دانش آموزان چندان علاقه ای ندارند)

4)‌عدم تشویق مناسب برای دانش آموزان علاقمند و پذیرش کم در مسابقات جشنواره جوان خوارزمی

راه حل های پیشنهادی:

برای تحقق اهداف طرح در رابطه با ایجاد نگرش مثبت در دانش آموزان به فعالیت های پژوهشی، راهکارهای زیر انتخاب گردید:‌

1)‌شرکت در برنامه صبحگاهی مدارس و فرهنگ سازی تحقیق و پژوهش وتشکیل کارگاه های آشنایی با روش تحقیق و پژوهش (تهیه پرو پوزال) ودر نهایت انتخاب رابط پژوهشی از مدارس

2) توجیه والدین برای تشویق و ترغیب دانش آموزان پژوهشگر و فراهم آوردن فضای پژوهشی برای آنان

3) فراهم آوردن امکانات علمی و مالی برای دانش آموزان ارائه دهنده طرح(استفاده رایگان از امکانات مرکز)

4) برگزاری نمایشگاه دست ساخته ها، همایش های علمی دانش آموزی و ارتباط و تعامل بیشتر با گروه های آموزشی دبیران و مدیران

اجرای راه حل ها:

از بین راه حل های پیشنهادی، راه حل های زیر انتخاب و اجرا گردیدند:

1) ضمن تعامل بیشتر با دبیران علوم پایه و مدیران مدارس و با حضور در صبحگاه مدارس، در زمینه تحقیق و پژوهش فرهنگ سازی انجام گرفت.

2)‌ضمن انتخاب رابطین پژوهشی از مدارس و تشویق بهترین رابط ها، اطلاع رسانی بیشتری در زمینه فعالیت های پژوهش سرا و تشکیل کارگاه های آشنایی با روش تحقیق و پژوهش، خلاقیت، آموزش روش حل مسأله انجام گرفت.

3)‌توجیه والدین برای تشویق و ترغیب دانش آموزان پژوهشگر و فراهم آوردن زمینه پژوهشی حتی در منزل.

4)‌از آنجا که امر آموزش زمانی تحقق می یابد که با پژوهش همراه باشد لذا قبل از اینکه دانش آموزان علاقه ای نشان دهند باید دبیران و مدیران مدارس تفکر پژوهشی داشته باشند، لذا بدین منظور تعدادی از جلسات گروه های آموزشی در پژوهش سرا برگزار گردید.

5) جذب اساتید خبره و اهل فن بمنظور فراهم آوردن فرصتهای مشاوره ای برای دانش پژوهان و حمایتهای علمی و مالی طرح ها

6) بمنظور به جلوه گذاشتن توانایی ها و قابلیتهای دانش آموزان، دو نمایشگاه تخصصی از آثار و دست ساخته های دانش آموزان و چندین همایش عملی دانش آموزی برگزار گردید.

ارائه اطلاعات مربوط به تغییرات ایجاد شده [شواهد2]:

در اواخر سال تحصیلی 88-87 باتوجه به فعالیت های انجام شده، دانش پژوهان علاقمندی بیشتری به انجام تحقیق،‌ارائه ایده و کار در پژوهش سرا داشتند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1)‌فعال شدن بیشتر دانش پژوهان و افزایش میزان علاقمندی به ثبت نام و عضویت در پژوهش سرا و انجام کارهای تحقیقی.

2)‌ جهت انجام تحقیقات خود، حتی تقاضای بودن در پژوهش سرا در ساعت های خارج از ساعت رسمی کاری را داشتند.

3)‌هر ایده و جرقه ای در ذهنشان (برای حل مشکل پیش آمده) زده می شد آنرا نوشته و تقاضای مشاوره علمی طرح را داشتند.(نتیجه:‌افزایش ایده ها از43 به 210 در سال تحصیلی 88-87)

4) افزایش تعداد علاقمندان از 14 نفر به 68 نفر( افزایش درصدی: از %33/9 به %33/45)

5)‌بالا رفتن رتبه در پذیرش طرح ها ی استانی و کشوری دریازدهیمن جشنواره جوان خوارزمی(از 37 طرح ارسالی به دبیرخانه جشنواره، 15 طرح اختصاص به ناحیه (3) استان داشت).

 

·       روش های افزایش علاقمندی هنرآموزان هنرستان حرفه ای حضرت زهرا(س) به تئاتروبازیگری

·        نیّره اکبری/حضرت زهرا/ ناحيه 3

بیان مسئله

همزمان باارسال دستورالعمل مسابقات فرهنگی هنری پرسش مهر وباتوجه به اهمیت برگزاری مسابقات ونقش آن درشناسایی وشکوفاسازی استعدادهای دانش آموزان و ضرورت برنامه سازی دقیق واجرای مطلوب وباشکوه این رخدادمهم فرهنگی وهنری درآذرماه وباتاکیدمدیرهنرستان مبنی  برشرکت هرچه باشکوه تردانش آموزان وانجام رقابتهای سالم پژوهشگربرآن شدتااستعدادهای دانش آموزان راشناسایی ودرجهت انجام بهینه مسابقات اقدام نماید لذاپس ازانجام تبلیغات فراوان وارائه توضیحات لازم دراین زمینه فرمهایی که آماده نموده بود، توزیع کرده وپس ازتکمیل توسط دانش آموزان ،جمع آوری نمود. پس ازدسته بندی علایق دانش آموزان پژوهشگر متوجه شد که از 260نفرفقط 5 نفر علاقمندبه تئاتروبازیگری هستندواین مشکل بزرگی بود.

توصیف وضع موجود (شواهد1)

الف- شاخص های کیفی وضع موجود

خجالتی بودن، عدم اعتماد به نفس ،حجم تکالیف زیاد، علاقمندنبودن به تئاتر، نداشتن زمان بیکاری جهت تمرینات، پایین بودن سطح اطلاعات درموردمسابقات فرهنگی هنری خصوصاتئاتر، عدم رضایت اولیاجهت تمرینات خارج ازوقت مدرسه ،داشتن ساعات آموزشی پشت برنامه ودرنتیجه خستگی و..ازجمله مشکلات مربوط به دانش آموزان بودوهمچنین عدم آشنایی وتخصص پژوهشگربه تئاتر،کمبود کتابهای نمایشنامه، کمبودهزینه وسرانه مدرسه،کمبودامکانات، جوّ حاکم درشهرقم درزمینه تئاترخصوصا بازیگری دختران، عدم همکاری دبیران و..ازمسائل دیگری بودکه پژوهشگرباآن روبروبود.

ب- شاخص های کمی وضع موجود

دراوایل سال88-87ازکل دانش آموزان مدرسه یعنی260نفر،فقط 5 نفربه تئاتروبازیگری علاقمندبودند.

راه حل های جمع آوری شده(راه حل های پیشنهادی)

بااستفاده ازپرسشنامه ومطالعات وتحقیقات،مواردذیل پیشنهادگردیدکه عبارتنداز:

1-استفاده ازنکات شخصیتی 2- استفاده از روشهای تشویقی

3-،قانون تنبیه(نمره انضباط)4- افزایش کتابهای کتابخانه درزمینه تئاتر5- دادن کتابهای تئاتربه عنوان جایزه6-برقراری روابط انسانی بادبیران ودانش آموزان7-اختصاص مقداری ازسرانه مدرسه به تئاتر8-همکاری مدیرومعاونین ودبیران 9-بردن دانش آموزان برای دیدن تئاتربه سالنهای تئاتر10- استفاده ازروش شاگرد-استادی و....

همچنین انتقادپذیربودن مربی، دادن انگیزه به دانش آموزان، نصب پوستربازیگران معروف درتابلوها، دعوت از

گروههای تئاتر منتخب سال قبل، ایجادرقابت دربین دانش آموزان نیزپیشنهادگردید.

اجرای راه حل ها

1-استفاده ازنکات شخصیتی2- استفاده از روشهای تشویقی3-  نصب پوستربازیگران معروف درتابلوها4-افزایش کتابهای کتابخانه درزمینه تئاتر5-انتقادپذیربودن مربی6-اهدا جوایز منتخبین مسابقات فرهنگی هنری سال قبل7-ایجادرقابت دربین دانش آموزان 8-برقراری روابط انسانی بادبیران ودانش آموزان9- دادن مسئولیت به علاقمندان تئاترو بازیگری10-همکاری مدیرومعاونین ودبیران11-دادن انگیزه به دانش آموزان12- استفاده ازروش شاگرد-استادی و....  13- امید دادن به دانش آموزان14- دعوت ازگروههای تئاتر منتخب سال قبل15- استفاده ازروش شاگرد-استادی

نتایج بدست آمده

ترغیب دانش آموزان برای شرکت درتئاترو بازیگری وآماده سازی نمایش می تواندآنهاراازپیله ای بنام »فردگرایی»وبرآیندی همچون «گوشه گیری»مصون بدارد.تئاترهنری است که برکوشش کارگروهی اتکا داردوآموزش نیزدرنهادخود،عملی گروهی است.(شادروان،1373ص،72)

ازاین رو،اقدام پژوه درپایان سال تحصیلی توانست به کمک روشهای انتخاب شده ،به ارتقاوافزایش علایق مورد نظر مدرسه خویش دست یابدبه عبارت دیگرتعداد5 نفرعلاقمندبه تئاتروبازیگری دراوایل سال تحصیلی88-87 به20نفرارتقابخشدودوگروه تئاتر(صحنه ای آنتیگونه)و(عروسکی تفرقه)راجهت شرکت درمسابقات آماده نماید

توصیف وضع مطلوب (شواهد2)

الف- شاخص های کیفی موفقیت طرح

پس ازبرگزاری مسابقات درمرحله ناحیه دانش آموزان توانستند به موفقیت ذیل دست یابند:

*کسب رتبه اول نمایش صحنه ای(آنتیگونه)

کسب رتبه دوّم درمسابقات تئاتراستانی

*کسب رتبه سوم نمایش عروسکی (تفرقه)

پژوهشگرهمین روش راادامه داده و درمسابقات استانی نیزشرکت نموده وعنوان های ذیل راکسب نمود.

* *کسب رتبه اوّل نویسندگی استان

*کسب رتبه اوّل کارگردانی استان

*کسب رتبه اوّل بازیگری استان

*کسب رتبه اوّل طراحی بروشوراستان

*کسب رتبه درقسمت های انفرادی توسط اعضای گروه

درضمن نتایج جانبی دیگری نیزازنظرعاطفی وروحی و...بدست آمد.

 

 ·   راهکارهای افزایش یادگیری دانش­آموزان پایه اول دبیرستان بزرگسالان حضرت زینب(س)در درس زبان انگلیسی

·        مریم باقری /دبیرستان بزرگسالان حضرت زینب(س) /ناحیه سه

 بیان مســئله

من در دبیرستان دخترانه­ی بزرگسالان حضرت زینب (س) واقع در ناحیه­ی سه آموزش و پرورش استـــان قم، در سه پایه­ی اول، دوم و سوم، مشغول به  تدریس درس زبان انگلیسی هستم. شرایط متفاوت دانش­آموزان این دبیرستان که بیشتر آنها از مردودی­های مدارس روزانه، افرادی با وقفه­های تحصیلی طولانی و یا متأهـــل می­باشند، شیوه­های رفتاری و تدریس متفاوتی را ایجاب می کند.

از آن جا که دانش­آموزان کلاس اول بیشترین ضعف را در درس زبان انگلیسی دارا بودند، مسئله­ی اساسی در این موقعیت، این بودکه با بهره­گیری از چه راهکارهایی می­توان چشم­انداز روشن و امیدبخشی نسبت به موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی در این دانش­آموزان ترسیم نمود ؟ و به عبارتی چگونه می­توان موجبات انگیزش یادگیری زبان انگلیسی و بهبود وضعیت زبانی دانش­آموزان در این زمان کوتاه را فراهم نمود؟

توصیف وضع موجــود(شواهد 1)

شاخص­های کیفی وضع موجود نشان دهنده­ي بی­علاقه بودن، ضعف فراوان در روخوانی، گرامر و فهم متون، روند کند یادگیری، اضطراب و عدم اعتماد­به­نفس، مشکلات خانوادگی، وقفه­های تحصیلی طولانی، عدم موفقیت در مدارس روزانه و وجود رده­های سنی متفاوت و ناهمگون بود.

شاخص­های کمی نیز در اوایل نیمسال دوم در سال تحصیلی88-87 بیانگر این بود که: از مجمــوع 20 دانش­آموز کلاس اول متوسطه، 9 نفر نمره­ی بالای10 کسب نموده­اند،که این میزان نسبت به کل کلاس بسیار کم می­باشد، بنابراین در این اقدام­پژوهی سعی شده است این میزان، به سطح قابل قبولی در پایان ترم افزایش یابد.

انتخاب راه­حــل ها

اقدام­پژوه با جمع­آوری اطلاعات از طریق مشاهده، پرسش­نامه، مصاحبه و مطالعه به نتایجی در رابطه با راهــکارهای بهبود یادگیری درس زبان انـگلیسی دست یافته و از مجموع راه­حل­های پیشنــهادی، شش راه­حل زیر رابا توجه به امکانات موجود در دبیرستان و مدت زمان موجود انتخاب نموده و تصمیم به اجرای آنها گرفت.

1- فعال نمودن دانش­آموزان در فرآيند ياددهي- يادگيري ؛

2- گروه­بندی دانش­آموزان و استفاده از دانش آموزان قوی­تردر رهبری گروه ؛

3- استفاده از کتاب­های کمک درسی جامع و استاندارد با تمرین­های فراوان و بدون پاسخ ؛

4- توجه ويژه به ارزشيابي مستمر ( تكويني ) با معناي درست و دقيق آن ؛

5 – برگزاری کلاس­های تقویتی ، با بهره­گیری از راه­حلی انگیزشی و معنوی، موازی آموزش علمی ؛

6- برقراری ارتباط عاطفي مناسب با دانش­آموزان ؛

اجرای راه­حــل ها

بعد از اعتباربخشی به راه­­حل­ها توسط اساتید فن و همکاران فرهیخته، اقدام­پژوه هرشش مورد را به مرحله اجرا در آورد و در طول اجرا، هر جا نیاز به اصلاح و تعدیل راه­حلی بود، با تفکر و بررسی آن را انجام داده و سعی نمود به نحو احسن، راهکارها را عملی سازد.

توصیف وضع مطلــوب (شواهد2)

شاخص­های کیفی وضع مطلوب نشان دهنده­ی علاقه­مندی، افزایش ضریب امنیت­خاطر، کاهش اضطراب، مشارکت در فعالیت­های کلاسی، ارتقای کیفیت یادگیری، افزایش خودباوری و اعتماد­به­نفس دانش­آموزان  مردودی و یا دارای وقفه­های تحصیلی، همدلی و ارتباط عاطفی بسیار خوب دبیر با دانش آموزان است.

شاخص­های کمی وضع مطلوب نیز نشان می­­دهد،که تـعداد دانش­آموزان با نمره­ی بالای 10 در کلاس اول به 18 نفر رسیده است. بر این اساس در اواخر سال تحصــیلی 88-87  میــزان درصد قبـولی دانش­آموزان کلاس اول از 45 % ( وضع موجود) به90 % (وضع مطلوب) رسیده است. بنابراین پژوهشگر در رابطه با افزایش درصد قبولی وپیشــرفت دانش­آموزان این دبیرستان در درس زبان انـگلیسی به نتیجه مورد

 

·   چگونه توانستم دانش‌آموزان پايه‌ي اوّل دبيرستان ريحانة النبي س (2) را با تکيه بر ارتباط رياضي و آموزه‌هاي ديني به درس رياضي علاقه مند کنم؟

·        اکرم هدايتي

 بيان مساله

اقدام پژوهشي حاضر در سال تحصيلي 88-87 در پايه اوّل متوسطه، دبيرستان دخترانه ريحانة النبي س (2) واقع در ناحيه يک آموزش و پرورش شهرستان قم با فراواني 28 نفر دانش‌آموز انجام شده است.

شواهد (1)

پژوهش گر در ابتداي سال تحصيلي طي شواهدي کيفي از قبيل جمود و بي تفاوتي در کلاس، به کمي علاقه و بي انگيزگي نسبت به درس رياضي پي برد.

هدف اين اقدام پژوهشي اين بوده است که پس از اعتباريابي، با تکيه بر ارتباط رياضي و آموزه‌هاي ديني دانش‌آموزان سال اوّل را به رياضي علاقه مند‌ کند.

ارائه راحل هاي پيشنهادي :

جهت تحقق هدف فوق پژوهشگر با اتخاذ راهکارها ي زير توانست تعداد دانش آموزاني که به رياضي زياد علاقه دارند را از پنج نفر به نوزده نفر برساند يعني از هفده درصد به شصت و هشت درصد که نشانگر پنجاه و يک درصد افزايش علاقه مندي بود.

اجرايي راه حل :

اهم راهکارهاي اجرا شده عبارت بودند از:

* آشنا نمودن دانش‌آموزان با مسائلي که بيانگر ارتباط رياضي و آموزه‌هاي ديني هستند (خمس، زکات، ارث، تعيين اوقات شرعي، قرعه احتمال، و اعجاز عددي قرآن)

* معرفي تفکر و مشورت بعنوان دو امر مؤکّد ديني

* تدريس به شيوه فعّال و مشارکتي

* اصلاح شيوه‌هاي سنتي و متعارف سنجش رياضي (امتحان)

* ايجاد انگيزه و خودباوري.

شواهد (2)

و در پايان به اين نتيجه رسيد که اتخاذ راهکارهاي فوق موجب ارتقاء روحيه خودباوري و ارتقاء سطح نمرات رياضي نيز مي‌شود و آنچه تا کنون موجب بي علاقه گي نسبت به درس رياضي شده همانا اعمال روشهاي نادرست در آموزش اين درس بوده است، با اصلاح روشهاي آموزشي و تمسک به آموزه  ها‌ي ديني تا حد قابل ملاحظه‌اي مي‌توان بر اين موانع غلبه کرد انشاء ا...

نــظر دست یافته است.

 

 ·   چگونه توانستم دانش آموزان کلاس اول دبیرستان را به درس ریاضی علاقمند و میانگین نمرات آنان را از 06/13 به 14/15 افزایش دهم .

·        مرضیه ابراهیمی چابکی

 بیان مساله :

در همان ابتدای سال تحصیلی متوجه اضطراب ، نگرانی کاذب در مواقع آزمون یا حل مساله ، عدم علاقه و بی توجهی برخی از دانش آموزان در کلاس درس شدم . که این عدم علاقه به ضعیف تر شدن آنان در درس ریاضی و نا امیدی آنان برای موفقیت در درس ریاضی شده بود . به همین دلیل در صدد یافتن علل بی علاقگی و عدم یادگیری برخی از آنان برآمدم زیرا این ضعف باعث شده بود که فراگیران در کلاس درس هماهنگی و همکاری لازم را برای حل تمرین ، یادگیری مطالب درسی و در امتحانها نا موفق و مأیوس باشند .

ارائه اطلاعات (شواهد 1 ) :

با توجه به شرایط کلاس و در پی گرفتن آزمون و جویا شدن نظرات خود دانش آموزان و اولیاء آنان به این نتیجه رسیدم که نوع نگرش به ریاضی در پیش داوری که از کلاس ریاضی دارند باعث بی میلی و در نتیجه افت تحصیلی می گردد. یادگیری آنان نیز دچار اشکالاتی بود به همین دلیل به گردآوری اطلاعات به سه شیوه مصاحبه ، مشاهده و مطالعه پرداختم .

راه حل های پیشنهادی :

راه حل ها عبارتند از استفاده از سر گروه درسی در تفهیم درس ،ارتباط عاطفی و منطقی با فراگیران جهت احساس آرامش، ارتباط با والدین دانش آموزان حضوری و غیر حضوری، معرفی به مشاوره،استفاده از کلاس های تقویتی در طول هفته ، استفاده از برنامه ریزی درسی درست ، تشویق و تنبیه به موقع ، گرفتن آزمونهای پی در پی و جلوگیری از عیبت های غیرضروری .

اجرای راه حل :

با برقراری ارتباط با والدین پی به مشکلات موجود برده و مشکلاتی همچون(فوت ،طلاق و.. ) قابل حل نبودند با برقراری ارتباط عاطفی و منطقی در پایان هر جلسه با صحبتهایی که در کلاس مطرح می شد باعث شدم که انگیزه و امید برای خواندن درس در آنان بوجود آید . با گروه بندی و قرار دادن هر فرد ضعیف کنار یک فرد قوی در کلاس در عملکرد آنان بهبودی حاصل نمایم اما بی دقتی و استرس و.. باعث می شد که به نتیجه مطلوب دست پیدا نکنم در نتیجه آنان را به مشاوره و راهنمای تحصیلی ارجاع وباافراد دارای رفتارهای سوء و نامتعارف برخورد کردم. امتحانها را در حد توان و مبتنی بر مطالب کتاب درسی پس از هر جلسه تدریس برگزار تا اعتماد به نفس لازم در آنان پدید آید .

ارائه اطلاعات (شواهد 2) :

با توجه به فعالیت های انجام شده در اواخر سال پیشرفت قابل ملاحظه مشاهده می شد.به طوری که کلاس از حالت خشکی خارج و به فضایی شاد تبدیل شده بود.از دیدگاه فراگیران زمان در کلاس به سرعت می گذشت برای حل تمرین با یکدیگر رقابت وبدون اتکاء به سرگروه به حل مساله و تمرینهایشان تلاش می کردند. در کلاس تقویتی به طور مداوم شرکت داشتند.شاخص های کمی طرح و چک لیست ها نشانگر این مطالب می باشند .

 

·       چگونه توانستم دانش آموزان سال دوم دبيرستان را به درس تاريخ و ادبيات علاقه مند كنم .

·        صديقه لباف زواره /دبيرستان حضرت فاطمه (س) /ناحيه 3 قم

بيان مسئله:

تاريخ ادبيات ايران و جهان 1 شامل 26 درس است كه در دو قسمت تاريخ ادبيات ايرا ن 18 درس و تاريخ ادبيات جهان در 8 درس تدوين شده است .

در تدريس تاريخ ادبيات با توجه به سنگيني و حجم زياد مطالب، و كمبود زمان ، وجود فضاي تاريخي نامأنوس در پاره اي موارد و اسامي زياد كتب و نويسندگان مخصوصا در قسمت تاريخ ادبيات جهان مشكلات زيادي براي دبير و دانش آموز به وجود مي آيد .

در سال تحصيل 88-87  تدريس تاريخ ادبيات ايران و جهان 1 سال دوم دبيرستان به اين جانب محول شد با گذشت چند هفته از سال تحصيلي متوجه بروز مشكلاتي در كلاس شدم . كه نشان دهنده عدم علاقه دانش آموزان به درس تاريخ ادبيات بود . لذا اين سوال برايم مطرح شد كه چگونه مي توانم دانش آموزان را به درس تاريخ ادبيات علاقه مند كنم .

ارائه اطلاعات شواهد 1

موارد زير بيانگر عدم علاقه دانش آموزان به درس تاريخ ادبيات بود .

-عدم توجه دانش آموزان به درس و پرداختن به كارهاي ديگر

2-خشك و بي روح بودن و يكنواختي كلاس

3-اظهار خستگي و كسالت دانش آموزان در كلاس

4-پايين بودن سطح نمرات دانش اموزان و عدم رضايت از نتايج آزمونها.

راه حل هاي پيشنهادي

پس از مطالعه و تحقيق و مشورت با  ساير همكاران پي بردم براي ايجاد انگيزه و علاقه در دانش آموزان نسبت به درس تاريخ ادبيات مي توان از روش هاي متنوعي استفاده كرد . نظير

1- استفاده از روش هاي متنوع تدريس . نظير الگوي مشاركتي (كارآيي اعضاي تيم)

2- استفاده از رسانه ها و وسايل كمك آموزشي

3- استفاده از خاصيت برانگيختگي مطالب و جذاب كردن مطالب

4- انجام فعاليتهاي مكمل و جنبي خارج از كلاس . تحقيق – خلاصه نويسي- تهيه فلش كارت – روزنامه ديواري و غيره

5- ايجاد رقابت سالم و تشويق دانش آموزان

اجراي راه حل ها

باتوجه به اين كه بعضي از عوامل ايجاد عدم علاقه در دانش آموزان نظير محتواي كتاب ، برنامه درسي ( كمبود وقت 2 ساعت در هفته) قابل تغيير نبودند به گونه اي عمل مي كردم كه تأثير اين عوامل كمتر شده و بيشترين نتيجه نصيب دانش آموزان شود .

لذا در قدم اول تصميم گرفتم در تدريس از روش هايي استفاده كنم كه دانش آموزان درآن بيشترين فعاليت را داشته باشند به همين جهت از روش كارآيي اعضاي تيم استفاده كردم چون در اين روش دانش آموزان فعال هستند و چون به صورت گروهي كار مي كنند كلاس از يكنواختي خارج ميشود همچنين براي گسترش دامنه‌ي يادگيري به خارج از كلاس از دانش آموزان خواستم مطالب درسي را دسته بندي كنند و به صورت فلش كارت در آورند و دانش آموزان ضعيف تر نيز درسهاي بلند را خلاصه كنند . در ضمن در جريان تدريس داستانها و مطالب جذابي را از زندگي شاعران و نويسندگان بيان مي كردم و كتب و آثار آنهارا به كلاس مي بردم و در اختيار دانش آموزان قرار مي دادم تا از نزديك با آن آشنا شوند .

ارائه اطلاعات (شواهد 2)

استفاده از شيوه هاي فوق باعث شد دانش آموزان كم كم به اين درس علاقه مند شوند كه نمود آن به صورت موارد زير به چشم مي خورد .

-شركت فعال دانش آموزان در فعاليت كلاسي و خارج از كلاس

-افزايش شور و نشاط دانش آموزان در كلاس و در جريان تدريس

-افزايش تعداد داوطلبان براي پاسخ گويي به درس

-بالا رفتن ميانگين نمرات دانش آموزان و قبولي 100% آنها در امتحانات پاياني نوبت دوم .

 

 ·       چگونه توانستم در کلاس ادبیات روخوانی شعر دانش آموزان را تقویت کنم؟

·        رقیه ابراهیمی شهرآبادی / آموزش و پرورش ناحیه 3 قم

بیان مسأله:

همیشه در کلاس درس ادبیات و ضمن تدریس می دیدم تعریفی که دانش آموزان از درس نظم و تمام توقعی که از دبیران ادبیات خود در این باره دارند، آن است که معنی ادبیات را دبیر، کلمه به کلمه برای آنها بخواند و آن را به صورت املای تقریری بنویسند. در طول کلاس اگر از آنها می خواستم از روی شعر بخوانند استقبالی نمی شد و همان اندک استقبال نیز دلچسب نبود، زیرا آنها اشعار را غلط می خواندند و احساس شاعرانه نیز در آن دیده نمی شد. با توجه به اهمیت شعر و درک معنی و مفهوم آن و رابطه تنگاتنگ درست خواندن با درست فهمیدن، همیشه این مشکل عمده در کلاس درس ادبیات مرا آزار می داد که:«چگونه می توانم در کلاس درس ادبیات، روخوانی شعر دانش آموزان را تقویت کنم؟»

ارائه اطلاعات:

اطلاعات را در دو محور می توان ارائه داد: 1- نظر دانش آموزان 2- نظر دیگر همکاران.دانش آموزان معتقد بودند که: 1- شعر خوانی خسته کننده است. 2- با فاصله افتادن بین زمان تدریس و خواندن در منزل، دچار مشکل می شوند در حالیکه شاید همان جلسه مشکل کمتری داشته باشند. 3- کتابها شلوغ و مملو از معانی نوشته شده است و توجه آنها بیشتر به معنی کردن ابیات است. 4- کلاس خسته کننده است و تنوع ندارد. همکاران نیز معتقد بودند: 1- دانش آموزان علاقه ای به خواندن شعر ندارند و درس نثر داوطلب بیشتری دارد. 2- کلاس شلوغ است و فرصت نمی شود که همه در خواندن شعر شرکت کنند. 3- بیشتر وقت کلاس صرف معنی ابیات می شود و000.

راه حل های پیشنهادی:

معلمان ابتدا خودشان با صدای بلند و حسی شاعرانه چند بار از روی شعر بخوانند.استفاده از وسایل کمک آموزشی در کلاس برای ایجاد تنوع مثلاً نوارهایی که شاعران معروف از روی اشعار خوانده اند یا 000.توجیه دانش آموزان در راستای اینکه تمام وقت خود را صرف نوشتن معنی ابیات نکنند زیرا خواندن نیز مهم است و رابطه ای تنگاتنگ با درک معنی دارد.

گوشزد به آنها که معنی شعر، مطلق آنچه دبیر می فهمد نیست و آنها نیز به راحتی        می توانند هر آنچه را از شعر فهمیدند بیان کنند و نیازی به نوشتن نیست.توجه به تکیه ها، درنگ ها، اعراب ها و000 هنگام خواندن اشعار.دخیل کردن دانش آموزان در خواندن شعر و معنی کردن آن.خودداری از خواندن شعر به صورت بیت بیت، بلکه دانش آموزان باید اشعار را هم در محور افقی و هم در محور عمودی همخواني و معنی کنند.

اجرای راه حل ها:

به نظر من، بهترین فرصت برای اعمال راه حلها، از همان جلسه اول مهرماه بود، زیرا     می بایست از همان ابتدای شروع کلاس خط مشی خود را در مورد زنگ ادبیات و لزوم یادگیری و درست خواندن نظم و نثر به خصوص نظم که محور کار من بود برای بچه ها بیان نمایم. لذا در اولین جلسه آنها را توجیه نمودم و بیان کردم که درک معنی از شعر، امری سلیقه ای است و با توجه به سلایق مختلف و احساسات متفاوت می توان معانی مختلفی را از شعر فهمید و آنچه که به ذهن دبیری می رسد معنی مطلق یک شعر نمی تواند باشد لذا آنها را از نوشتن معانی در حین تدریس برحذر داشتم. در طول تدریس از خود آنها کمک می گرفتم و از آنها می خواستم که ابیات را با صدای بلند و حسی شاعرانه بخوانند و معنی کنند و اگر معانی پیشنهادی آنها درست بود تشویقشان می کردم. این امر باعث ایجاد رغبت بیشتر در بین آنها و تقویت حس اعتماد به نفس در آنها می شد و بیشتر در امر معانی ابیات و خواندن آن شرکت می کردند. کم کم حس کردم    دانش آموزان گرایش کمتری به نوشتن ابیات دارند و بیشتر در امر خواندن شعر شرکت دارند و کلاس درس ادبیات دیگر خشک و بی روح نبود و بعد از آن بچه ها حتی دروس نثر را هم بهتر گوش می دادند و می خواندند.

ارائه اطلاعات شواهد (2):

بعد از بررسی مشکلات موجود در این راستا، راه حلهای جدیدی به ذهنم رسید. مشکلات: 1- کم آمدن وقت کلاس. 2- تداخل نظرات دانش آموزان هنگا معنی ابیات و ایجاد سرو صدا در کلاس. 3- ادامه دادن (برخی از دانش آموزان)به نوشتن معانی ابیات به طور پنهانی. 4- مشکل در امر معانی ابیات در محور عمودی و000. راه حل: 1- بیشترین تأکیدم را بر روخوانی و بلند خواندن اشعار، هنگام پرسش درس قرار دادم.2- به کار بردن ترفندهای مختلف برای جلوگیری از کم آمدن وقت مثلاً دعوت از دانش آموزان برای خواندن شعر به صورت دسته جمعی.3- دعوت از دانش آموزانی که هنوز معنی ابیات را می نوشتند به اینکه خودشان اشعار را برایمان معنی کنند.4- اعلام نظر نهایی توسط معلم، هنگامی که تداخل نظرات پیش می آمد و کلاس رو به شلوغی می رفت.

 

 ·       چگونه می توانیم سرپرستان آموزشی مدارس استثنایی را با شرح وظایف شان بیش تر آشنا کنیم

 ·        هاجرشعاعی کارشناس آموزش دانش آموزان دارای مشکل بینایی

·        حسین شاپور آبادی كارشناس مسئول آموزش كودكان استثنايي

 بیان مسئله :

 

مدیریت آموزش و پرورش استثنایی از سال 1381 پس از تصویب طرح تجمیع به سازمان آموزش و پرورش استان پیوسته و هم اکنون یکی از مدیریت های تحت پوشش این سازما ن است از جمله پست های آموزشگاه های استثنایی که ارتباط نزدیکی با واحد آموزش مدیریت استثنایی دارد پست سرپرست آموزشی مدارس است که طبق چارت مدارس استثنایی به ازای هر 5 کلاس دایر در آموزشگاه استثنایی یک نیرو به عنوان سرپرست آموزشی وظیفه حمایت علمی و عاطفی از معلمان و کمک به رشد حرفه ای ایشان را بر عهده دارد اما متاسفانه به علل مختلفی که به برخی از آنها اشاره شد در حال حاضر ناظران تعلیماتی  در مدارس جدی گرفته نمی شوند  و این امر مشکلاتی را در راستای ایفای وظایف ایجاد می نماید.

شواهد :

در پی بازدید هایی به عمل آمده و همچنین گزارشات ارسال شده از مدارس ما را به این نتیجه رساند که در حال حاضر نقش سرپرستان آموزشی در مدارس کمرنگ شده و لازم است این افراد به وظیفه اصلی خود برگردند از سوی دیگر  حق هر فرد شاغل در آموزش و پرورش اعم از آموزگار و سایر کارکنان است كه از علوم مربوط به حیطه کاری خود مطلع باشند تا بتوانند يافته هاي علمي را در زمينه شغلي خود به خوبي به كار برند . اما همانطور که اشاره شد بحث نظارت و راهنمایی در ایران متاسفانه هنوز به صورت جدی مد نظر قرار نگرفته و شیوه های نوین این علم هنوز به بطن مدارس ما راه نیافته اند  و یافتن این کاستی ها ما را بر آن داشت که در ابتدا سرپرستان را با وظایف خود آشنا کنیم تا ایشان به تدریج بتوانند اعتماد معلمان را جلب نمایند.

راه حل ها  :

پس از طرح به  این نتیجه رسیدیم  که  یکی از مهمترین دلایل ایجاد مسائل ذکر شده , عدم آگاهی معلمان و سرپرستان از وظایف نظارت و راهنمایی تعلیماتی در مدارس می باشد بنابراین در گام اول بهتر  است سطح آگاهی سرپرستان را در زمینه شغلی خود بهبود دهیم  و  بهترین گزینه را برگزاري دوره آموزشي ضمن خدمت براي سرپرستان و مديران آموزشگاه ها يافتيم كه متاسفانه به علت كمبود شديد بودجه جهت برگزاري دوره يا كارگاه آموزشي و عدم وجود كد تعريف شده در سيستم دوره هاي ضمن خدمت اين امر محقق نشد .بنابراين  ترغیب  ایشان به مطالعه  در زمینه شغلي را به عنوان راهكاري اجرايي تر یافتیم .

اجرای راه حل :

پس از مطالعه کتب موجود در این زمینه اقدام به طراحی مسابقه ای علمی  از کتاب نظارت و راهنمایی تعلیماتی دکتر نیکنامی و تهیه جوایز برای  برگزیدگان نمودیم .  پس از صدور بخشنامه ای مبنی بر برگزاری آزمون , تهیه کتب و اهداء آن به کتابخانه آموزشگاه  و اعلام تاریخ برگزاری آزمون تعداد 20 سوال تستی تهیه و در روز اعلام شده امتحان به عمل آمد و علاوه بر صدور گواهی حضور جهت کسب امتیاز در فرم ارزشیابی به نفرات برتر جوایزی از طرف مدیریت اهداگردید .

ارائه اطلاعات (شواهد 2)

پس از انجام آزمون مربوط پرسشنامه ای بین سرپرستان آموزشی  و مدیران مدارس توزیع و از ایشان نظر سنجی شد که آیا مطالعه کتاب مذکور  توانسته است نظرات و دیدگاه های ایشان تغییری ایجاد کند؟ که نتیجه بررسی ها نشان می دهد این آزمون برای شروع موثر بوده است اما هنوز سرپرستان آموزشی به عنوان کسانی که وظیفه ای بسیار عظیم را در آموزشگاه ها به عهده دارند باید تحت آموزش  مهارت هایی بسیار زیاد در زمینه روابط انسانی , برنامه ریزی درسی و روشها و فنون تدریس قرار گیرند .

  

·       چگونه توانستم  نگرش دانش آموزانم را نيبت به فرهنگ بيگانه و پديده «مدگرايي« تغيير دهم؟

·        مريم نجفي فرد

 بيان مسأله:

پژوهش مورد نظر در پايه ي سوم تجربي روي 40 نفر از دانش آموزان دبيرستان دخترانه ريحانه النبي، ناحيه ي يك آموزش و پرورش قم انجام گرفته است. دانش آموزان معمولا داراي والديني تحصيل كرده و از نظر اقتصادي كمتر دچار مشكل هستند. اغلب اوليا به مسائل درسي فرزندشان بسيار حساسند و براي پيگيري و رفع ضعف درسي آنان زياد به مدرسه مراجعه مي كنند، در همين مراجعات گاهي شاهد ظاهر نامناسب برخي از مادران بودم كه البته نمود اين مدگرايي در ظاهر و رفتار برخي دانش آموزان نيز مشهود بود. از اين رو بر آن شدم تا با  شناخت «مد» و «مدپرستي» و «جستجوي آن دسته از عوامل اجتماعي كه در گرايش جوانان به مد و زمينه هاي ايجاد تهاجم فرهنگي تأثيردارد» قدمي هرچند كوتاه درجهت تغييرنگرش دانش آموزانم ايجاد كنم.

ارائه اطلاعات( شواهد يك):

به مد راه رفتن پديده اي است كه در جامعه ي ما وجود دارد و همه يا بيشتر نوجوانان و جوانان  علاقه دارند مطابق مد راه بروند و يا حداقل از قافله مد عقب نمانند و بتوانند به روز باشند براي مثال وقتي وارد كلاس مي شدم تعدادي از دانش آموزان با موهاي ژل زده و گاهي آرايش خفيف در صورت در مقابلم مي نشستند و در هنگام تدريس مدام خود را در آينه برانداز مي كردند.در خارج از مدرسه نيز همين دانش آموزان را با پوشش نامناسب ( ديده شدن مو- آرايش صورت- پوشش جلف- ژل زدن موها همراه با مدل هاي مغاير شئونات دانش آموزي- گاهي شلوار تنگ و كوتاه و بدون جوراب- كفش قرمز) و در نهايت با چادرهاي ملي تنگ و باريك يا چادر هاي بدن نما بسيار مشاهده مي كردم.

راه حل هاي پيشنهادي:

تأليف كتاب هاي مفيد و مورد احتياج جوانان با نظر به مسائل روز و سبك نوين , مي تواند مفيد و سازنده باشد, همان گونه كه مرحوم شهيد مطهري در جبهه فرهنگي براي دفاع از فرهنگ اصيل اسلامي بـه چـنـين كاري دست زدند .  دومـيـن راه مـقابله با تهاجم فرهنگي , نظارت عمومي است ,كه دين آن را امر به معروف و نهي از مـنـكـر نـاميده است. تشكيل جلسات مذهب در مساجد, پايگاه هاي مقاومت و تكايا و آشنا كردن جوانان با قرآن , معارف اسـلامـي , تـاريـخ انـبـيا و امامان مي تواند عامل مهمي در مقابل با تـهـاجـم فـرهنگي به حساب آيد. از ديـگـر راه هـاي مـقابله با تهاجم فرهنگي استفاده از هنر مخصوصا فيلم و تئاتر است . از آن جا كه نماز نقش بسيار مهمي در دوري انسان از فساد و تباهي دارد, مي تواند يكي از راه هاي مـقـابـله با تهاجم فرهنگي به حساب آيد .

اجراي راه حل ها:

ارائه ديدگاهي مثبت از حجاب متاثر از نظرات مراجع تقليد ، خاصه حضرت امام(ره) و شهيد  والا مقام آيت الله مطهري اين فعاليت در قالب مسابقات كتابخواني ، مطالعه و تحقيق با عنوان پوشش برتر ارائه گرديد تا تواند آگاهي و دانسته هاي دانش آموزان را تحت تاثير قرار داده و ارتقا  دهد . درجلسات پرسش و پاسخ كه در مدارس برگزار مي گرديد ، فلسفه حجاب ، دلايل مد گرائي و چگونگي ايجاد مد ، اهميت مد ، فلسفه پوشش وچگونگي پوشش توضيح داده مي شد و شبهات دانش آموزان مورد توجه و اصلاح قرار مي گرفت و به سئوالات آنان در محيطي عاطفي و صميمي پاسخ داده مي شد . در جلسات آموزشي و توجيهي مديران و مربيان پرورشي به توجه در ارائه الگو ها، نحوة برخورد و تبيين مسائل بدون هر گونه برخورد منفي و زننده تذكر داده مي شد و از آنان بعنوان ياوران اين طرح درخواست ساعدت ميگرديد.در برخوردهاي فردي نيز ، صاحبان پوشش نامناسب در محيطي امن و صميمي به چرائي رفتار و تاثيرات نامناسب پوشش ناقص خود ، واقف مي شدند و براي گسترش اين فرهنگ به مدد ما مي آمدند . البته اين تذكرات و توجيهات با برنامه ريزي قبلي و پس از ايجاد صميميت و تعاملات عاطفي صورت مي گرفت.

ارائه اطلاعات( شواهد دو):

توجه و دقت دانش آموزان به درس در كلاس بيشتر شده و با علاقه ي بيشتري به مطالعه دروس مي پردازند و سطح نمرات آنها افزايش يافته بود. باشنيدن صداي زنگ نماز اكثر دانش آموزان  به نمازخانه مي رفتند و حتي گاهي براي انجام اين فريضه اشتياق زيادي نشان مي دادند و قبل از زنگ نماز براي مقدمات اين فريضه اجازه مي خواستند. در اواخر ساعت حضور در مدرسه تعداد دانش آموزاني كه به تغيير در ظاهر خود فكر مي كردند كمتر شده بود و بيشتر از هد بند هاي ساده اي كه از طرف مدرسه به عنوان هديه دريافت كرده بودند، استفاده مي كردند. در خارج از مدرسه نيز رعايت شئونات و  اخلاقيات اسلامي بين دانش آموزان بيشتر به نظر مي رسيد و رفتارهاي جلف كمتر ديده مي شد.

 

·   راهکارهای سوق دادن دانش­آموزان از محفوظات به فعالیت­های عملی در درس آمادگی دفاعی از طریق برنامه­های مکمل و فوق برنامه

 ·        زهرا محمدی /دبیرستان غدیر 2

بیان مسأله:

این اقدام پژوهی آمده است تا عدد 33/8 درصدی دانش­آموزان علاقمند به درس آمادگی دفاعی و عدد 5/12 درصدی علاقه­مند به انجام برنامه­های مکمل و فوق برنامه را در وضع موجود به عدد 5/37 درصد یعنی 9 نفر علاقه­مند به درس آمادگی دفاعی و عدد 83/45 درصد یعنی 11 نفر علاقه­مند به اجرای فعالیت­های مکمل و فوق برنامه (وضع مطلوب) سوق دهد.

همچنین این اقدام پژوهی به دنبال آن است که ذهنیت دانش­آموزان، خانواده­ها و حتی معلمان را نسبت به حفظ طوطی­وار مطالب کتاب، تغییر داده و در جهت تشویق آنان به امر فعالیت­های عملی ارتقاء دهد.

ارائه اطلاعات (شواهد 1):

با استفاده از روش­های زیر اطلاعات لازم جمع­آوری گردید:

مصاحبه­های فردی با دانش­آموزان بی­انگیزه؛ 2- مصاحبه و پرسش از دانش­آموزان دیگر در مورد علاقه­ی آنان در کلاس­های دیگر؛ 3- مصاحبه با دبیران و مدیر و معاونین و مشاور آموزشگاه؛ 4- نظر سنجی کتبی از دانش آموزان در مورد علت بی­رغبتی موجود؛ 5- مشاهده­ی جوّ مدرسه و کلاس؛ 6- بازدید از کلاس­ها و مدارس دیگر؛ 7-تغییر کلی مدیریت این کلاس با کلاس­های دیگر

راه­حل­های پیشنهادی:

1) معارفه ـ چیدن کلاس به صورت گرد؛ 2) معرفی کتاب و کتاب­خوانی؛ 3) فعالیت در گروه­های کوچک و بزرگ؛ 4) بازدید علمی؛ 5) مهارت­های زندگی؛ 6) دعوت از میهمان؛ 7) ایفای نقش؛ 8) بردن بچّه­ها به محیطی غیر از کلاس؛ 9) ساختن وسایل آموزشی مانند پوستر، لوحه آموزشی و کاریکاتور؛ 10) نوشتن مقاله در راستای موضوعات درخواستی؛ 11) خواندن شعر؛ 12) گذاشتن سی­دی­های آموزشی؛ 13) مطالعه­ی آزاد و انفرادی؛ 14) طراحی سؤالات امتحانی توسط خود دانش­آموزان.

اجرای راه­حل­ها:

1) کلاس به صورت همیاری اداره شد. 2) نظر به اهمیت کتاب و کتاب­خوانی، هر جلسه، چند جلد به کلاس برده می­شد. 3) انتخاب نام گروه و اعضای آن بر عهده­ی خود دانش آموزان گذاشته شد. 4) با پیگیری و موافقت مدیریت محترم آموزشگاه و هماهنگی با مدیریت مرکز آتش­نشانی، دانش آموزان جهت آموزش و اطفای حریق و آشنایی با مراکز آتش نشانی، طرز کار ماشین آتش­نشانی به «ایستگاه آتش­نشانی شماره 6» برده شدند. 5) مهارت­هایی هم چون خودآگاهی، همدلی، تفکر خلاق و ... در کلاس کار شد. 6) در بحث «ش.م.ر» و عوامل شیمیایی، از دانش­آموزان جهت ایفای نقش عامل اعصاب، خون، تاول­زا، خفه­کننده، تهوع­آور، اشک­آور استفاده شد. 7) جهت ایجاد تنوع در کلاس و همچنین آموزش نظام جمع، جهت­یابی در روز و شب به حیاط آموزشگاه و در صورت مشکل جوّی، صوتی و... به نمازخانه برده شدند. 8) دانش­آموزان در ابتدا مقاومت نشان داده و بعد از دیدن فعالیت­های دیگر بچه­ها، تسلیم شده و حتّی کارهای بهتر از دوستانشان را ارائه دادند.

ارائه اطلاعات (شواهد 2):

1) دانش‌آموزان نسبت به مطالعه‌ی منابع مختلف بعد از بردن کتب مختلفی مذهبی، علمی علاقه‌مند شدند. 2) در مسابقات مدرسه شرکت فعال داشته و حائز امتیاز و رتبه می‌شدند. 3) از حالت کسلی و تنبلی بیرون آمده و دائماً در صدد شرکت در فعالیت‌های فوق برنامه بودند. 4) پیش‌نهادهای جالبی را در خصوص داشتن کلاس شاد و خلاق و نوجو ارائه می‌دادند. 5) بازگو کردن لحظات شاد و ناراحت‌کننده‌ی زندگی در کلاس و گوش دادن معلم و دوستانشان (تخلیه‌ی روانی). 6) ارائه‌ی گزارش و تحقیقات جالب و پرمحتوا در زمینه‌های مختلف. 7) ساختن وسایل آموزشی مختلف با کمترین امکانات و بیشترین بازدهی و کیفیت.


.: Weblog Themes By Pichak :.


| :
قالب وبلاگقالب وبلاگ